Či už sa vraciate z práce do svojho domu, či bytu hlavné vchodové dvere sú tými prvými, ktorými prejdete pri vstupe do budovy. Vedľajšie vchodové dvere využijete ako druhý rezervný vchod, vstup do pivnice alebo na záhradu. Spoločným prvkom všetkých vchodových dverí do bytu či domu je to, že by sa vždy mali otvárať smerom dovnútra.

V interiéri samotnom sa stretávame s ďalšími typmi dverí. Záleží na vašich potrebách. Budú sa vám do izieb hodiť dvere z laminátu, masívne, s 3D fóliou, sklenené alebo posuvné? Alebo dvere zhrňovacie, pretože len jednoducho nemáte dostatok miesta?

Špeciálne upravenú konštrukciu majú dvere, ktoré plnia bezpečnostnú a protipožiarnu funkciu. Stretnete sa tak s dverami protipožiarnymi, ktoré sú odolné voči plameňom a teplu alebo s dverami bezpečnostnými, ktoré majú zabudované prvky proti prerazeniu či vypáčeniu. Aby funkcia bezpečnostných dverí bola zaručená, musí tieto dvere inštalovať len odborník a protipožiarne dvere do bytu s protipožiarnou úpravou je podľa stavebného zákona nutné zasadiť do protipožiarnej obložkovej zárubne.

Protipožiarne dvere lmmont.sk sú dvere so špeciálnymi vlastnosťami, ktoré zaručujú protipožiarnu odolnosť. Znamená to, že dvere odolajú požiaru a to určitým spôsobom a na určitý čas.

Protipožiarne moderné dvere a ich montáž by mala byť zabezpečená vyškolenými osobami. Je potrebné precízne osadzovanie kovových zárubní aj dverí a potrebná pozornosť by sa mala venovať aj príprave stavebného otvoru.

vonkajšie dver

 

Protipožiarne dvere sa vo väčšine prípadoch používajú ako interiérové dvere, ale existujú aj vonkajšie typy. Interiérové protipožiarne dvere môžu byť v prevedení plné hladké fóliované, ale aj napríklad biele striekané. V každom prípade ide o dvere plné, bez presklenia či iného doplnkového materiálu.

Protipožiarne dvere interiérové majú teda špecifickú konštrukciu a materiál, ktorý bráni rýchlemu šíreniu požiaru. Zákon presne špecifikuje, kde je ich inštalácia potrebná, ide napríklad o dvere na miestnosti s kotlom na tuhé palivo. Častokrát sa umiestňujú aj ako vchodové dvere práve kvôli svojim vlastnostiam zaručujúcim vyššiu bezpečnosť.

drevené dver

Interiérové protipožiarne dvere sa najčastejšie vyrábajú v dvoch prevedeniach:

–      dvere s požiarnou odolnosťou 30 minút

–      dvere s požiarnou odolnosťou 45 minút

Protipožiarne bezpečnostné dvere môžu byť osadné v kovovej alebo špeciálnej protipožiarnej obložkovej zárubni. Hrúbka dverí predstavuje 40mm, je tvorená masívnou drevenou konštrukciou, opláštená HPL živičnou doskou z obidvoch strán. Na povrchu sa nachádza fólia so zvýšenou oteruvzdornosťou, prípadne farebný nástrek.