3 spôsoby, ako na svojom pozemku zadržať vodu

Zadržiavanie vody sa stalo akýmsi populárnym. Neustále počúvam o rôznych výzvach na predkladanie projektov a aj ľudia, na svojich záhradách, sa stále viac snažia o niečo podobné. Vodu na pozemku, by ste mali zadržiavať nielen vtedy, keď pestujete zeleninu či kvety a ovocné stromy, ale i vtedy, keď chcete žiť v príjemnom a zdravom prostredí. Neverili by ste, že i malé jazierko na záhrade, dokáže znížiť teplotu o nejaký stupeň Celzia. Samozrejme, že hovoríme o jeho okolí, no v lete pomôže i to. Tak sa poďme pozrieť na tri spôsoby, ako vodu na svojom pozemku úspešne zadržíte.Zasnežený odkvap.jpg
 

  1. Záhradné jazierko

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Záhradné jazierko je, samozrejme, tým najlepším spôsobom. Nemusí byť ani veľké, ani hlboké. Stačí, že bude. Ak v ňom budete pestovať rastliny, dokážete zadržať ešte viac vody. Tie totiž pokryjú povrch jazierka, zabránia prehrievaniu vody a zároveň i jej odparovaniu.
 

  1. Nádoby a nádobky

Dažďovú vodu môžete zachytávať aj v nádobách. Veľký sud pod odkvapom alebo pokojne i menšie nádoby rozostavené po záhrade. Túto vodu môžete zúžitkovať na polievanie záhrady, ale i na upratovanie. Ja ňou napríklad zmývam psie koterce a niekedy i dlážku na terase. Pamätajte, že ak chcete vodu naozaj zadržať, musíte použiť nádoby, ktoré nebudú deravé a voda z nich nebude presakovať. Čím viac, tým lepšie.Kovové nádoby a krhla.jpg
 

  1. Ryhy

Ryhy sú široký pojem. Mám na mysli ryhy okolo políčok. Je jedno, či pestujete zeleni alebo kvety. Taktiež nezáleží na tom, či máte vyvýšené záhony alebo klasické políčka. Ryhy vykopte pozdĺž nich tak, aby sa nachádzali pozdĺž spádu. Každý pozemok má aspoň nejaký ten spád. Ak bývate na úplne rovine, je jedno, kde ryhy vykopete.
Ryhy fungujú tak, že sa do nich pri daždi zachytí voda. Tá neodtečie ako blázon. Pomaly sa vpije do zeme a v podstate zaleje záhon. Dôležitejšie je ale najmä to, že sa môže pomaličky vpiť do zeme.

Doporučené články