Prečo vaša cibuľa nerastie

Zasadili ste na jar cibuľu, na tej vyrástla krásna vňať, tú ste nechali uschnúť a začiatkom jesene, ste si išli do záhrady po svoju prvú veľkú cibuľu. Potiahli ste za uschnutú vňať a na jej konci visela malá sadzačka, ktorá nepodrástla ani o centimeter. Kde je chyba? Je to rôzne. Môže ísť o nekvalitné osivo, neskoré zasadenie sadzačiek alebo nevhodnú pôdu na vašej záhrade.
 Červená cibuľa v miske.jpg
Kvalita osiva
V prípade cibule je síce označenie „osivo“ nie najlepšie, no to, nechajme tak. Sadzačky musia byť naozaj kvalitné. Cibuľa je odolná plodina, no až vtedy, keď vyrastie. Kvalitu sadzačiek nemáte, v podstate, ako otestovať. Preto ich nakupujte len od predajcu, ktorý ponúka certifikované osivo. Všímajte si aj dátum spotreby. Istota je pestovanie cibule zo semien. Budete si síce musieť počkať dva roky, no výsledok je istejší.
 
Neskorí štart
Pri cibuli je dôležité aj to, aby ste ju vysadili veľmi skoro. Najneskorší dátum, by mal byť koniec februára. V marci je už príliš teplo a v zemi je i menej vlahy. Preto sa môže stať, že cibuli nezabezpečíte dobrý štart. Preto ju saďte ihneď potom, ako rozmrzne zem. Druhým dobrým spôsobom, je sadenie na jeseň. V tomto prípade zas počkajte až do konca novembra. Teplota zeme, musí natrvalo klesnúť pod desať stupňov Celzia, a to platí i o teplote vzduchu. Ak by bola jeseň extrémne teplá, pokojne počkajte aj dlhšie.Mladá, zelená cibuľa.jpg
 
Ťažká pôda
Všetka zelenina, ktorá rastie smerom dole, teda zelenina koreňová, potrebuje pre rast ľahučkú pôdu. Hovoríme pôde pieskovej, maximálne hlinitej. Ťažká ílová pôda, ale taktiež veľmi úrodná zemina z lesa, ktorá sa na pestovanie inej zeleniny hodí výborne pre cibuľu nie je vyhovujúca. Ak vám cibuľa zatiaľ nevyrástla ani raz, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde najskôr o tento problém. Je totiž málo pravdepodobné, že ste si niekoľko rokov po sebe kúpili nekvalitné sadzačky.

5/5 - (1 vote)

Doporučené články