Funkcie plotu – poznáte ich?

Plot je bežnou súčasťou rodinných domov a záhrad. Okrem vymedzenia a ohraničenia vášho pozemku má množstvo ďalších funkcií, o ktorých možno ani netušíte. Viete na čo všetko sa pri jeho výbere a stavbe zamerať?
Ohraničenie pozemku
Ako už bolo spomenuté hlavnou funkciou oplotenia je viditeľné vyznačenie vášho pozemku. Jasne ním dáte najavo všetkým kde začína a končí súkromný pozemok. Zabránite tak vstupu cudzích osôb na váš majetok.Latkový, drevený plot.jpg
Bezpečnosť a aj ochrana
Tak ako zabráni plot vniknutiu cudzích osôb tak zabráni aj deťom, alebo domácim miláčikom uniknúť von. Vďaka nemu môžete nechať deti v záhrade, alebo psa voľne behať po pozemku. Ak ste ho postavili z kvalitného materiálu a je dostatočne pevný žiaden útek nehrozí. Tiež zabráni divým zvieratám aby sa len tak dostali k vášmu domu. Oplatí sa to hlavne ak bývate blízko lesa.
Zabezpečte si súkromie
V závislosti od druhu plotu si môžete zabezpečiť väčšie či menšie súkromie. Ak máte plot murovaný, alebo živý nik z okoloidúcich nebude do vašej záhrady vidieť. Ak si zvolíte iný typ oplotenia ( napr. latkový) bude na váš pozemok vidieť. V závislosti od toho koľko súkromia chcete zvoľte si ten správny druh. Pokiaľ bývate v blízkosti rušnej ulice vyberte si zo živých plotov. Musíte sa o ne síce starať, ale znižujú hluk a zachytávajú prach z ulice.Ohraničenie pozemku.jpg
Estetický dojem
V neposlednom rada správne zvolené oplotenie môže výrazne zvýšiť cenu vašej nehnuteľnosti. Plot by mal s domom a okolím ladiť a podčiarknuť jeho charakter. Nádherný lesklý hliníkový plot sa k chate nehodí, tak isto ako drevené latkové ploty nie sú vhodné do mestských moderných štvrtí. Zamerajte sa na farbu, štýl, ozdobné prvky , ale hlavne na materiál. Každý má svoje klady aj zápory, ale o tom niekedy nabudúce.
Pokiaľ sa neviete rozhodnúť pre konkrétny typ nebojte sa opýtať dizajnérov. Tí vám najlepšie poradia aký typ plotu sa hodí k vašej nehnuteľnosti. Zamerajte sa na farbu, štýl ale aj ozdobné prvky.

Doporučené články