Pripravte záhradu na zimný spánok

Zelený trávnik, rozkvitnuté kvety a stromy plné sladkých plodov – ak túžite po takejto záhrade aj budúci rok je dobré venovať jej čas aj pred príchodom zimných mesiacov. Pripraviť záhradu na zimu sa oplatí hlavne ak nechcete na jar počítať škody.
Trávnik
Hustý a zelený trávnik je základom každej záhrady. Ak ste sa z neho tešili celý rok, môže byť tomu tak aj budúcu sezónu. Koncom jesene ho ostrihajte a odstráňte z neho opadané lístie, konáre a kôru. Tiež sa zbavte buriny, s ktorou ste bojovali celé leto. Koncom októbra môžete trávnik pohnojiť a jemne prevzdušniť. Urobte tak ale skôr než začne mrznúť. Pokiaľ je to možné počas mrazov na trávnik nevstupujte.Kvety v zime.jpg
Stromy, kry
Kým svieti slnko môžete ich polievať. Nezabúdajte ani na stálo zelené dreviny. Stromy, ktorým by mohol chlad ublížiť obaľte netkanou textíliou, alebo jutovinou. Mladým drevinám, ktoré ste vysadili tento rok zaistite oporu (priviažte ich o stĺp). Silný vietor by ich mohol počas vegetačného pokoja ľahko zlomiť. Kríky prikryte suchým lístím, ktoré zaťažíte vetvami z ihličnatých stromov. Ku koncu jesene sa dreviny už nestrihajú. Náhly a nečakaný príchod mrazov by im mohol ublížiť.
Kvetiny
Záhony s kvetmi zbavte buriny, odkvitnutých a suchých častí a pôdu prekyprite. Ak chcete niektoré druhy rozmnožiť (rozdelením trsov) urobte tak kým je ešte teplo. Na jar sa váš kvetinový záhon rozrastie o ďalšie kvetiny. Celý záhon prikryte tenšou vrstvou lístia. Ak by bolo lístia veľa rastliny by mohli začať klíčiť skôr ako pominú mrazy. Ak máte v záhone cibuľky rastlín vyberte ich. Chladnú zimu vonku neprežijú. Na prezimovanie im najviac vyhovuje chladnejšie a suché miesto (pivnica, garáž,…miesto, kde budú chránené pred mrazom)Zazimovanie záhrady.jpg
Ruže
Kráľovné záhrady si zaslúžia špeciálnu pozornosť. Ak sú napadnuté nejakými chorobami je koncom jesene najvyšší čas aplikovať na ne ochranný postrek. Kríkové ruže mierne skráťte a ku koreňom nahrňte kvalitný substrát alebo kompost.
Skalka
Ak je skalka pýchou vašej záhrady dobre ju zazimujte. Zbavte ju opadaného lístia a konárov. Pred mrazom ju uchránite dosypaním kamennej sutiny a nakoniec ju poriadne poprikrývajte čečinou.

Doporučené články