Prečo nechudnete?

V dnešnej dobe je toho k dispozícií už nespočetne. Rôzne diéty, návody na zdravé stravovanie, cvičebné plány… A vy stále nechudnete! Existuje však niekoľko faktorov, ktoré môžu na látkovú premenu vo vašom tele vplývať. Pozrime sa spolu v tomto článku na to, čo môže byť dôvodom vášho pomalého metabolizmu. Už ste zvedavé? Poďme na to!
Prvý činiteľ: STRES. O škodlivosti stresu sa toho už popísalo toho mnoho, o jeho prospešnosti síce trochu menej… Nevadí. V tomto prípade môže byť dôvodom toho prečo nechudnete a váš tuk zostáva na tele, hlavne na brušku. Môže za to hormón kortizol, ktorý vylučujú nadobličky.meranie obvodu pása.jpg
Tento hormón sa rovnako uvoľňuje aj pri nedostatku spánku. Ak sa nevieš zbaviť tuku, pozri sa na svoj spánkový režim. Spíš dostatočne? A hlboko? Ak sú odpovede na tieto otázky nie, mala by si zmeniť svoju životosprávu – inak sa tuku nezbavíš. Únavu sprevádza aj pomalá strata svaloviny a znížená chuť do jedla, na to pozor!
Je potrebné vylúčiť aj zdravotný problém. Ak dlhodobo nezhadzuješ kilá, zamysli sa nad tým, či ti nejaké jedlo nespôsobuje ťažkosti. Veľmi častá je intolerancia laktózy či lepku, ktoré sprevádzajú aj problémy so stolicou či brušné kŕče. Okrem iného je príznakom týchto ochorení aj nafúknuté brucho, ktoré si laik môže ľahko zameniť za domnelý tuk. Rovnaký efekt môže mať aj priveľa vlákniny v strave. Ak máš dlhodobo problém s chudnutím, odporúčame ti navštíviť špecialistu – profesionálneho trénera či výživára, ktorý ti poradí čo ďalej.štíhla žena.jpg
No a v neposlednom rade je tu tak často ospevovaná genetika. Predtým než vyhlásiš, že máš ťažké kosti alebo „že to máš v rodine“ sa kritickým okom pozri na svojich členov rodiny. I tak to ale neznamená, že by si nemohla schudnúť! Bude na to treba iba viac odhodlania, potu, krvi a cvičenia. Znovu, v tomto bode by ti mal pomôcť odborník, ktorý nastaví tvoj denný režim a pomôže naštartovať metabolizmus tým správnym smerom pomocou profesionálneho jedálnička.

Doporučené články