Šiltovky pre ženy

Počas histórie vývinu pokrývok hlavy ich vzniklo množstvo druhov, od rôznych klobúkov, čapíc, baretiek a šiltov. Prvými predchodcami dnešných šiltoviek boli športové čiapky, ktoré sa prvýkrát objavili pri jednom baseballovom tíme. Využívali ich hráči, ktorým slúžili ako ochrana hlavy a očí, pred svietením slnka, aby lepšie videli počas zápasu. Po veľkom úspechu prvých šiltoviek sa rozšírili medzi ďalšie baseballové tímy a postupne aj do iných druhov športov. Od športu sa dostali navyše aj do obranných zložiek a stali sa súčasťou napríklad vojenskej, policajnej, či hasičskej uniformy. Ďalej ako ich popularita stúpala, začali ich nosiť aj hudobníci a rôzne známe osobnosti. Postupom času sa ich výzor mierne zmenil a dnes ich môžeme nájsť v bežnom mužskom a dokonca aj ženskom šatníku.

Dámska šiltovka

Aj napriek mierne upravenému dizajnu sa ich hlavná úloha, ochrany hlavy, nezmenila. Stále sa často nosia hlavne, aby obraňovali hlavu, tvár a oči pred slnkom a hrozbou škodlivého slnečného žiarenia, či vznikom úpalu. Vrátane ochrannej funkcie sa však dnes nosia aj ako štýlový doplnok k oblečeniu. Ľudia ich často majú na hlave k rôznym outfitom a vyjadrujú cez nich svoj štýl. Navzdory tomu, že šiltovky sa najprv považovali skôr za mužskú záležitosť, v súčasnosti nájdeme tisícky druhov aj šiltoviek dámskych.

Žena v šiltovke

Ženy ich však nenosia iba k športovým a ležérnym outfitom, ale aj k šatám a rôznym elegantnejším kúskom oblečenia. Tým, že je dnes nekonečné množstvo farebných variantov, štýlov a materiálov vyhotovenia šiltoviek pánskych i dámskych, sa dajú nosiť aj spolu s takýmito formálnejším oblečením. Ženy ich teda často nosia ako doplnok, ktorým svoj bežný outfit vedia oživiť, spestriť a ozvláštniť od ďalších outfitov iných ľudí. Okrem spomínaných účelov sú tieto pokrývky hlavy aj šikovným pomocníkom, ktorý dokáže pomôcť pri nečerstvo umytých vlasoch alebo nepodarenom účese. Šiltovky majú teda veľmi široké možnosti využitia a každý si vie určite nájsť presnú takú, ktorá sa mu bude páčiť.

Doporučené články