Živý plot z tují – plusy a mínusy

Živé ploty z tují môžete vidieť všade okolo seba. Aj my sme takýto živý plot niekedy doma mali. Tuje sú nepochybne krásne stromy, ktoré majú mnohé plusy, no taktiež mnohé mínusy. Ale pekne po poriadku. Detail na konárik zelenej tuje.jpg
 
Rastú rýchlo a sú odolné
Podľa môjho názoru, sú tuje jedny z najodolnejších stromov. Ihličnany toho, vo všeobecnosti, vydržia dosť veľa, no tuje, tie sú rekordérky. Prežijú sucho, mokro, teplo, zimu, strihane a rezanie, jednoducho všetko. Druhou ich pozitívnou vlastnosťou je, že rastú nesmierne rýchlo. Ono sa vám to na prvý pohľad ani nemusí javiť, ale v skutočnosti ide o desať aj viac centimetrov za rok, čo je na strom naozaj veľa.
Tuje sú taktiež odolné voči chorobám a škodcom. Nemusíte mať skončenú vysokú školu z botaniky, aby ste na to prišli i sami. Len sa zamyslite. Koľko chorých tují ste videli za svoj život? Dovolím si povedať, že ak jednu, tak je to veľa. Posledným plusom je nepochybne to, že neopadávajú ani na zimu, takže sú na plot ako stvorené.
 
Rastú naozaj rýchlo
Ich rýchly rast je zároveň aj ich negatívom. Posadíte si ich na pozemok a za pár rokov nebudete vedieť čo s nimi. Tuje potrebujú pravidelný rez, čo znamená vašu robotu naviac. Ak ich strihať alebo rezať nebudete, váš pozemok sa razom zmení na neprehľadnú džungľu.Vrabec sedí na tuji.jpg
 
Pozor na pôdu
Všetky ihličnany prekysľujú pôdu, takže to robia aj tuje. V kyslej pôde sa nedarí mnohým rastlinám. Z bežne pestovaných druhov, ktoré sa objavujú na našich záhradách, sú to napríklad jahody, hortenzie a iné ihličnany či kosodrevina. Ak si teda pozemok zamoríte tujami, budete bojovať s kyslou pôdou. Ihličnanové monokultúry, nie s na záhradách, ani nikde inde, žiadúce vo všeobecnosti.
Práve z tohto dôvodu, vám pod tujami a v ich okolí, porastie len máločo. Po niekoľkých rokoch ich rastu, si môžete dokonca všimnúť vypálené alebo hnedé miesta na trávniku.

Doporučené články