Aj čmeliaky sú na vašej záhrade užitočné

Nemusíte byť génius ani botanik na to, aby ste chápali, že opeľovanie kvetov, je veľmi dôležité. Ak by totiž kvety neboli opelené, nemohli by nasadiť plody, teda by sme nemali žiadne jedlo. Nemali by sme ani mäso, pretože bylinožravce, medzi ktoré patria kravy, zajace, sliepky, ovce, kozy a tak ďalej, by nemali taktiež čo žrať. Nie nadarmo na internete narazíte na fotografie, kde sa v bubline nad včelou píše „keď vyhyniem, beriem vás so sebou“. Ak patríte k tým, ktorý zaujíma zajtrajšok, a preto podporujete včelárov a snažíte sa na svoju záhradu nalákať včely, mali by ste vedieť, že aj keď patria k tým najusilovnejším opeľovačom, nie sú ani zďaleka jedinými tvormi, ktoré túto ušľachtilú prácu vykonávajú.
 Čmeliak letí ku kvetu.jpg
Čmeliaky, vraj, zvládnu viac
 
Keď veľké spoločnosti pestujú zeleninu na distribúciu do ešte väčších obchodných reťazcov, celý proces prebieha v skleníku. Svetlo, vzduch aj živiny, sa dajú nahradiť umelo. Čo však umelo vytvoriť nejde, je práve opeľovanie. Teoreticky by sa to dalo. Tieto spoločnosti, by však s najväčšou pravdepodobnosťou skrachovali, pretože by museli platiť stovky ľudí, ktorí by celé dni, po skleníkoch, pobehovali so štetcom v ruke a prášili peľ z kvetu na kvet. Preto do skleníkov vypúšťajú desiatky čmeliakov. Niektoré sa dokonca chovajú aj u nás, na Slovensku. Čmeliaky sú, podľa niektorých názorov, dokonca lepší opeľovači ako včely. Na vašej záhrade, by teda určite nemali chýbať ani tieto potvorky.Čmeliak na kvete pokrytý peľom.jpg
 
Ako ich prilákate?
 
Na odľahlejší kút záhrady, tým myslíme miesto, kde každú nedeľu nebeháte s kosačkou alebo sa na ňom nenachádza detské pieskovisko, položte drevenú škatuľku s malým kruhovým otvorom.  Môžete ju zakamuflovať lístím a konármi.
Pokiaľ sa cítite na väčší stavebný projekt, môžete ju zakopať do zeme, dierkou smerom nahor. Takémuto úkrytu neodolá žiaden čmeliak. Ak ich chcete mať na záhrade naozaj požehnane, urobte im takýchto búdok viac.

Doporučené články