Ako naplno využiť miesta s ílovitou pôdou, na záhrade

Máte na záhrade ílovitú pôdu? Tak to vám nezávidím, no zároveň presne viem, čom je reč. Presne takýto typ pôdy, mám totiž i ja. Keď som s pestovaním na záhrade len začínal, robil som to tak, že som vykopal jamu, tú naplnil konármi, lístím a iným rastlinným odpadom a naplnil ju hlinou z lesa. Poviem vám, že to nie je úplná hračka. Zaberie to veľa času a práce a o bolesti chrbta ani nehovorím. Kyslá pôda sa dá vyriešiť aj inak a navyše, aj v nej môžete nejaké rastliny pestovať.
 vetvičky ihličnanu.jpg

Čo porastie v kyslej pôde

 
Ílovitá pôda má dva základné problémy. Prvým je to, že je strašne hutná, ťažká a mnohokrát i podmokrená, pretože v sebe zadržiava množstvom vody. Druhým problémom je to, že je kyslá, no a v kyslej pôde rastie len máločo. Má však i svoje pozitíva, a to, že je plná živín. Keďže je strašne zhustená, nepustí nič, čo sa do nej dostane.
Teraz poďme k tomu, čo v takejto pôde porastie. Popravde, nie je toho veľa, ale niečo predsa len.
 

  1. Ihličnany – pozor, tie samotné pôdu prekysľujú
  2. Vres
  3. Rakytník
  4. Černica
  5. Malina
  6. Šípky
  7. Trnka
  8. Paradajky

 fialový a biely vres.jpg

Ako s ňou zatočiť

 
Ak by vám spomínané rastliny nepostačovali, môžete s ílovitou a kyslou pôdou, urobiť niečo iné. Takpovediac, ju trošku prerobiť. Môžete siahnuť po spôsobe, ktorý som spomenul na začiatku. Menej pracné, no zároveň časovo náročnejšie, je pravidelné zapracovávanie rastlinného materiálu do pôdy a taktiež jeho hromadene na jej povrchu. Pomôžu vám aj rastliny na zelené hnojenie, teda strukoviny, ktoré svojimi koreňmi pôdu krásne prekypria.
 
Hlavné je, aby ste ju nechávali neustále zakrytú, takže mulčujte, ideálne rastlinným materiálom, a to akýmkoľvek. Lístie, konáre, burina, tráva. Proste čokoľvek, čo pôdu prikryje, udrží v nej živiny, zabráni vysýchaniu a navyše ju aj časom skyprí. Ak by ste nejakým zázrakom nemali po ruke rastlinný materiál, dobre poslúži aj kartón.
 

Doporučené články