Je dnes slušnosť v móde?

Odborníci na etiketu konštatujú, že slušnosť v ľuďoch stále existuje. Ustupuje ale dnešnej „modernej“ dobe, kedy je považovaná skôr za slabosť. Mnohí ľudia sa hanbia prejavovať slušnosť v spoločnosti a na verejnosti.
A pritom slušnosť je výrazom vyspelej osobnosti človeka a tá je a bude moderná stále.romantika.png
Dnes sa mnohí, a najmä mladí ľudia potrebujú za každú cenu odlíšiť. Vidíme rôzne tetovania, rôzne štýly obliekania, vkusné aj nevkusné a hlavne vidíme aj rozdielne správanie ľudí. Každý chce byť iný a pritom „in“. Málokto si uvedomuje, že najviac upúta zdravo sebavedomý a najmä slušný človek, ktorý je stotožnený so základnými princípmi modernej etikety. Tuctový človek nás nezaujme, výnimočný áno.
Slušnosť je pritom zadarmo a nič nás nestojí.

Tak prečo sa slušnosť vytráca?

Všetci si radi pozrieme starý film, kedy boli gentlemani v móde a byť dámou bolo samozrejmé. Aj dnes po tom túžime, ale akosi to nevieme dať najavo. Odborníci tvrdia, že problémom mnohých ľudí je čas a slušnosť ich oň oberá. Príjemná konverzácia, slušné predstavenie sa je pre mnohých  plytvanie časom.
Najviac náchylní na tento trend sú najmä mladí ľudia. Musíme si uvedomiť, že výchova k slušnosti sa začína v rodine. Rodič je príkladom a vzorom pre dieťa. Je dôležité nájsť správnu hranicu, čo tolerovať a kde dieťa usmerniť, aby si slušné správanie uvedomovalo odmalička. Až potom je na rade škola, ktorá má za úlohu podporiť slušnosť, nie ju k nej vychovávať. Škola má vzdelávať.
Posledným reťazcom je samotná spoločnosť – tu vidíme mnohé nedostatky. Vývoj sa nedá zastaviť, ale usmerniť áno. Vytratila sa noblesa, elegancia a hlavne prestali sme sa hanbiť. Dnes sa deti a ich rodičia nehanbia za zlé správanie, hľadajú chyby v druhých, namiesto toho, aby dieťaťu vysvetlili ako a čo je  správne.
Častokrát myslíme inak ako hovoríme.respekt.jpg
Na vine je samozrejme aj strach z budúcnosti, zažívame veľa stresu a obáv, čo bude zajtra.
Aj napriek týmto faktorom je stretnutie s príjemným, usmievavým človekom s vyberanými spôsobmi povzbudzujúce a pozitívne.  
Práve preto by sme nemali míňať svoju vlastnú energiu na hnev, arogantné a neslušné správanie. Skúsme zanechať dobrý dojem, byť veľkorysí, samí sebou a pritom byť moderní a slušní.

Doporučené články