Môj trávnik – ako naňho

Na začiatok by sme radi podotkli, že anglický trávnik nie je biotopom pre takmer žiadne zvieratá. Vytvorením takéhoto trávnika na svojom pozemku znižujete rozmanitosť zvieracích druhov, predovšetkým užitočného hmyzu a z hľadiska ekológie tak ničíte životné prostredie okolo nás. Rozmyslite si to predom.
Prvým dôležitým aspektom je podklad. Majte na pamäti, že podložie je základom vášho trávnika rovnako ako základy sú nosným prvkom každej jednej stavby. Ideálne je taký, ktorý prepúšťa vodu, živiny a kyslík. Ornica je v tomto prípade veľmi nevhodná pretože nie je vzdušná a má skôr tuhú štruktúru. Odborníci radia zvoliť piesok. Jeho nevýhodou je síce pomalší progres, no na druhej strane poskytuje stabilné zázemie pre trávu ako takú.rosa na trávě.jpg
Terén je treba upraviť aspoň dvadsať čísel pod predpokladanú výšku vašej novej záhrady. Na vrchných päť centimetrov umiestnime štrk. Táto drenážna vrstva bude odvádzať vodu do nižších vrstiev zeme. Povalcujeme a na štrk navezieme rovnako veľkú vrstvu kremičitého piesku a znovu dôkladne zvalcujeme. Zároveň touto poslednou vrstvou vyrovnáme terén do roviny. Berieme pritom do úvahy aj to, akou kosačkou budeme kosiť. Platí pravidlo, že na plochý terén sa hodia väčšie kosačky a na členitejší skôr tie menšie.
Podľa vlastnej vôle môžeme pôdu vo vhodných obdobiach, hlavne na jeseň, pohnojiť a dodať tak chýbajúce živiny. Z vlastnej skúsenosti to však nie je vždy nutné.sekačka.jpg
Na samotný výsev budeme potrebovať kvalitné semená. Vyberajte tie s označením odpaliská, ktorý vytvorí naozaj zelený koberec. Osivo rozosejeme po našej ploche a jemne zasypeme vhodným substrátom. Povalcujeme. Následne zavlažujeme. Prvé zavlažovanie by malo byť do hĺbky a ostatné už len na to, aby sme udržali pôdu vlhkú. Prvé kosenie prevádzame na tráve dlhej minimálne 10cm a skrátime ju len o pár centimetrov. Po treťom kosení by sme mali dosiahnuť želanú podobu golfového trávnika.

Doporučené články