Najkrajšie kvetinky na balkónové pestovanie

Nechtík

Nechtíky sú prekrásne žlté alebo červenožlté kvietky, ktoré si vyžadujú len veľmi málo starostlivosti. Táto liečivá rastlinka je pestrá a zútulní každý domov. Nepotrebuje byť neustále striekaná postrekmi proti hmyzu či škodcom. Darí sa im hlavne v teplých oblastiach, milujú slniečko.srdce, kvety, sedmokráska.jpg

Begónie

Tieto krásky sú rovnako jednoduché na pestovanie. Dávajte si však pozor. Begónie majú riadi jemný tieň, preto ich držte mimo priameho slnka. Ak toto dodržíte, budú neustále kvitnúť počas leta.

Hyacinty

Hyacinty sú, nanešťastie, sezónne a krátkodobé rastlinky kvitnúce na jar. Po tom, ako odkvitnú, ich semienka môžete zasadiť, aby na ďalší rok ste si ich mohli zasadiť znovu.

Petúnie

Úžasné a mnohofarebné kvety. Petúnie sú jedny z najčastejších rastlín, ktoré sa pestujú na balkónoch. Tento druh však potrebuje veľa slnka a časté hnojenie, preto môžu sa zdať ako trochu náročnejšie pre pestovanie.

Šalvia

Ďalšia liečivá rastlina. Ideálna do čajov na chladné zimné dni. Má malé kvietky a vyklíči stopky až 30 centimetrov vysoké. Preto je najlepšie ju zasadiť do menších kvetináčov. Nezabudnite ju často zalievať, potrebuje veľa vlahy pre svoj rast.sirôtky, kvety, fialová.jpg

Papuľky

Úchvatné to rastliny. Sú známe tiež pod názvom „dračí kvet“. Papuľky majú malé ale napriek tomu voňavé kvety, ktoré zbožňujú motýle a dokonca aj kolibríky. Existuje veľa druhov papuliek, od vysokých po malé a táto rôznorodosť platí aj pre farby. Bohužiaľ, nemajú radi zimu, preto je najlepšie ich schovávať dnu. Je nutné ich často zalievať, v závislosti od počasia.

Povojník

Povojníky nájdete často na záhradách alebo aj pri trávnatých chodníkoch. Je to rýchlo rastúci vinič, môže byť dokonca až 4 metre dlhý. No aby dosiahol svoj potenciál, potrebuje silnú oporu, teda rastlinu či paličku, o ktorú by sa vedel omotať a tiež časté zalievanie.

Verbena

A ďalšia liečivá rastlina. Váš balkón rozžiaria červenými lupienkami. Verbeny milujú slnko a teplo, preto je najlepšie, ak ju cez leto necháte na mieste, kde dostane čo najviac z oboch. Sú ideálne na pestovanie v kvetináčoch či visiacich košíkoch, ktoré sa stávajú čoraz populárnejšími pre úsporu miesta.

Lantana

Lantana je zaujímavý druh. Je to totiž divoká a tropická rastlina z Južnej Ázie. Má fascinujúcu vôňu, ktorá však priťahuje množstvo hmyzu, hlavne včely a motýle. Jej kvety sú viacfarebné, preto často uvidíte lantanu, kde jeden kvet má vonkajší kruh napríklad červenej farby, kým vnútorný je biely, a druhý kvet má vonkajší kruh lupienkov žltý a vnútorný kruh červený. Rozhodne vám dodá pocit extravagancie a exotiky.

Doporučené články