Operácia varixov: nezabudnite na dôkladnú hygienu

Operácia varixov Venasum dnes nie je naozaj ničím, čoho by ste sa mali obávať. Aj rekonvalescencia prebieha omnoho kratšie a jednoduchšie. Na čo by ste si však mali dávať určite pozor, je dostatočná a správna hygiena, po prekonaní zákroku na odstránenie kŕčových žíl.Muž a žena stoja s bosými nohami v prílive na pláži.jpg

Prečo dbať na hygienu viac?

Možno si pokladáte otázku, prečo by ste mali venovať nejakú zvýšenú pozornosť hygiene vašich nôh. Predpokladajme, že sa normálne umývate, takže vlastne nie je čo riešiť. Verte, že je. Či už absolvujete odstránenie varixov pomocou laseru, alebo pôjde o zastaralý spôsob, teda o chirurgický zákrok, na svojich nohách budete mať minimálne malé vpichy, v niektorých prípadoch malé rezné ranky. Cez tieto miesto, vám budú počas zákroku priamo do žíl zavedené nástroje, pomocou ktorých dôjde k uzatvoreniu poškodených žíl. Začínate si to všetko spájať? Cez drobné rany na nohách, si môžete bez problémov zaviesť infekciu priamo do žíl. Niečo také by výrazným spôsobom skomplikovali celú rekonvalescenciu a mohli by ste si taktiež privodiť omnoho závažnejšie zdravotné problém.

Ako sa o nohy starať

Začnime tým, že obyčajné osprchovanie pred spaním, nie je úplne postačujúce. Tým nechceme povedať, že sa nemáte večer sprchovať. Sprchu by ste si však mali dopriať aj ráno a po akejkoľvek aktivite, pri ktorej sa spotíte alebo zašpiníte. Tak napríklad také upratovanie v domácnosti nepatrí medzi tie najčistejšie práce. Ak teda došúchate podlahu v kuchyni, určite si zaskočte do kúpeľne.
Nezabúdajte na pravidelné vymieňanie oblečenia aj ponožiek. Najlepšie bude, ak použité oblečenie ihneď vyperiete. Viete ako to je, istota je guľomet.Starší muž v šortkách beží po pláži.jpg

Na škodu nie je ani to, ak si drobné ranky na nohách budete pravidelne dezinfikovať. Použite klasický dezinfekčný prostriedok v spreji. Používajte ho kedy si spomeniete alebo vždy po sprche. Ak by na vašich nohách došlo ak akémukoľvek krvavému zraneniu, teda i malému škrabancu, určite ho nezabudnite vydezinfikovať taktiež.

Doporučené články