Mýliť sa je ľudské. Každý z nás urobil v živote pár chýb a to platí aj o naše záhradke. Vieme však, že chyby sú na to, aby sme sa z nich poučili či už sú naše alebo cudzie. S týmto zámerom píšem tento článok. Veľa záhradkárov má pocit, že ich raju niečo chýba. To maličké čosi, čo nevedia uchopiť ani pomenovať. Práve pre tých je tu tento článok.
Prvá chyba – podcenenie podkladu pred výsadbou. Začnime pekne od zeme. Nie je to také jednoduché ako vypáliť všetku burinu chemikáliami, potom pohrabať, natiahnuť geotextíliu s otvormi a voilá, záhon je na svete. V substráte treba vybrať veľké kusy kamenia či koreňov, aby mladá rastlinka mala kde rásť do šírky i hĺbky. Dôležité je pôdu tiež prekypriť, aby mala nová rastlina kyslík.
Pokračujeme ďalej, rastlinky rastú. Skôr či neskôr však budú potrebovať starostlivosť a úpravu. Je len na záhradníkovi, či im bude venovať čas. Pamätajte však, bezúdržbový záhon neexistuje. Pozor však na príliš častú a invazívnu starostlivosť!
Je pekné, že vaša záhradka je rôznorodou vzorkovnicou. Ak však máte jeden kvietok tu, iný tam a vlastne k sebe vôbec neladia, oku to veľmi nelichotí. Rastliny rovnakých skupín s rovnakými nárokmi posaďte blízko seba aspoň v počte tri až päť kusov. Ihličnany nahraďte oveľa krajšími listnatými drevinami, ktoré sa skvelo hodia k trvalkám. Samozrejmosťou by malo byť, že poznáte nároky rastlín a vysádzate ich do vyhovujúceho prostredia.
Problémom vašej záhrady môže byť aj absencia výšky, tretieho rozmeru. Napravíte to vysádzaním drevín a krov s tendenciou rastu smerom hore. Fantázií sa medze nekladú, v móde sú aj rôzne mosty, opory, oblúky… Trh dnes ponúka nepreberné množstvo funkčných doplnkov.
Rozmohol sa nám tu taký nešvar… Anglický trávnik. Nie je to vôbec zdravé pre trávu, aby bola zostrihaná na tak nízku dĺžku. Okrem iného tak nevrhá dostatočný tieň, nezadržiava vlhkosť a o život prichádza množstvo hmyzu. Populáciu podporíte vysadením lúčnej zmesi tráv a bylín.